XVI Ogólnopolski Guide Tour za nami

W dniach 22-24.02.2019r. odbył się już kolejny XVI Ogólnopolski Guide Tour, którego uroczyste rozpoczęcie miało miejsce w Pałacu nad Młynówką. Licznie przybyłych gości przywitała Prezes Koła PTTK „Baszta Kaszana” Ewa Fudała. W krótkim przemówieniu przedstawiła główne założenia spotkania, które ma umożliwić poznanie oraz promowanie walorów turystycznych Pomorza Zachodniego.

Następnie głos zabrał Burmistrz Trzebiatowa p. Józef Domański, który zapoznał gości z zamierzeniami dotyczącymi obsługi ruchu turystycznego oraz inwestycji w 2019 roku.

Natomiast dr Janina Kochanowska przedstawiła wszystkim zgromadzonym dzieje Pałacu nad Młynówką.

Na zakończenie spotkania odbyła się miła uroczystość wręczenia wyróżnień i odznaczeń turystycznych, członkom Koła PTTK „Baszta Kaszana” i ich sympatykom. Po raz pierwszy wręczono także regionalną odznakę turystyczną – Turysta Ziemi Trzebiatowskiej, którą otrzymali:

W stopni brązowym:

 1. Ossowska Wiesława – Poznań
 2. Jagielska Ewa – Poznań
 3. Rak-Ratajczak Beata – Poznań
 4. Pachelska Magdalena – Poznań
 5. Stremel Urszula – Gdańsk
 6. Stremel Rajmund – Gdańsk
 7. Kaczmarczyk Jarosław – Gdynia
 8. Kaczmarek Marek – Kórnik
 9. Panek Andrzej – Malbork
 10. Jurczak Anna – Bielsko – Biała
 11. Jurczak Jurek – Bielsko – Biała
 12. Napiórkowski Wojciech – Płock

W stopniu srebrnym:

 1. Śliwa Mariusz – Kierownik Referatu Rozwoju i Promocji Trzebiatów

W stopniu złotym:

 1. Dr Janina Kochanowska – historyk sztuki, mieszkanka gminy Trzebiatów, organizator Spotkań Pomorskich
 2. Renata Teresa Korek – Dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury
 3. Marek Kwiatkowski – Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ujście Regi”

 

Po spotkaniu w Pałacu uczestnicy Guid-u udali się na zwiedzanie Trzebiatowa, mając między innymi możliwość odwiedzenia trzech kościołów, należących do wyznania prawosławnego, grecko-katolickiego i rzymsko-katolickiego. Udało im się także wejść na  wieżę Kościoła Mariackiego, skąd mogli oglądać panoramę miasta i okolicy.

Wspaniała atrakcją tego spaceru okazała się także możliwość zwiedzania zabytkowego młyna położonego w centrum miasta.

Około godziny 15.00 uczestnicy wyjechali trasą nadmorską w kierunku Świnoujścia. Ponieważ przewodnim tematem tegorocznego Guide Tour była historia militarna, to na trasie naszej wycieczki nie mogło zabraknąć Fortu Gerharda, starej XIX wiecznej twierdzy pruskiej. Szkolenie w forcie prowadzone z humorem i iście wojskową dyscypliną przez sierżanta Bąbla, dało się we znaki wszystkim.

Także podczas spotkania w forcie o nowych inwestycjach i perspektywach rozwoju miasta i gminy Międzyzdroje, opowiedziała Kierownik Referatu Promocji pani Anetta Czyżak.

Kolejny dzień to zwiedzanie atrakcji turystycznych naszych zachodnich sąsiadów. Pierwszą z nich był Greiswald, stare słowiańskie miasto z licznymi zabytkami jeszcze z czasów średniowiecza. Na nasze trasie nie mogło także zabraknąć ruin Klasztoru Eldeny oraz konsumpcji kanapek ze śledziem. Ostatnim etapem tego dnia było Peenemunde, ośrodek badawczy nad bronią V1 i V2 w czasie II wojny światowej. Zwiedzanie tego obiektu pozwoliło na chwilę nostalgii i zadumy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w  miejscowości Koserow – truskawkowym raju. Jest to kompleks handlowy, gdzie głównym produktem jest truskawka w różnych postaciach.

Ostatni dzień naszego spotkania na Pomorzu Zachodnim poświęciliśmy na zwiedzanie Świnoujścia. Przeprawa promowa, spacer po mieście, wolne chwile na promenadzie nadmorskiej oraz odpoczynek na szerokiej, piaszczystej plaży w promieniach zimowego słońca i w dobrym towarzystwie. Czegóż można chcieć więcej

Jeszcze tylko wspólny obiad w Międzyzdrojach i zakończenie XVI Guid Tour–u  stało się faktem. Dziękujemy za wspaniałą atmosferę, uśmiech na twarzy, życzliwe słowa i za to, że byliście z nami. Do zobaczenia za rok. Z turystycznym pozdrowieniem.