WYCIECZKA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZA DO POZNANIA I KÓRNIKA

 

W dniach 11-12 listopada 2017r. Zarząd  Koła  PTTK „Baszta Kaszana” w Trzebiatowie zorganizował  dwudniową wycieczkę do Poznania i Kórnika.  W wycieczce uczestniczyli osoby zrzeszone i nie zrzeszone w PTTK z Trzebiatowa i Międzyzdrojów.

Z Trzebiatowa wyjechaliśmy o godz. 4.00. Po kilkugodzinnej podróży dotarliśmy do Poznania, gdzie czekała już na nas kol. Ewa Jagielska – przewodnik turystyczny. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od spaceru po Starym Mieście. Symbolem miasta  jest Rynek Poznański z renesansowym Ratuszem oraz trykające się o godz. 12.00 koziołki.  Podziwialiśmy także pięknie odnowione kamienice wokół Rynku. Tam też znajduje się pręgierz, przy którym wymierzano kary, fontanna Prozerpiny,  studnia Bamberki, waga miejska, kościół Farny oraz wzgórze zamkowe.

Kolejnym etapem naszej wycieczki było uczestnictwo w  paradzie  z okazji Święta św. Marcina. Co roku -11 listopada – barwny korowód wyrusza spod kościoła św. Marcina. Na czele św. Marcin ,, na białym koniu” w stroju legionisty kieruje się pod poznański zamek, gdzie otrzymuje klucze do miasta od prezydenta miasta, co jest  znakiem rozpoczęcia hucznej zabawy na  ulicach miasta. Imprezie towarzyszy kiermasz tradycyjnych  rogali świętomarcińskich oraz gęsiny, a także liczne występy artystów, nawiązujące do obchodów Święta Niepodległości.

Ponieważ w tym dniu ważną rolę odgrywają ,, Rogale Marcińskie”, zwiedziliśmy również  Muzeum Rogali, które działa od 12 kwietnia 2014 roku i jest pierwszą placówką poświęconą w całości produktowi regionalnemu.  Zwiedzanie  polegało na uczestnictwie w świetnie zorganizowanym pokazie wytwarzania rogali świętomarcińskich . Część uczestników wycieczki wzięła bezpośredni udział w pokazie. Prowadzący  z dużą dozą humoru, posługując się poznańską gwarą, opowiadali o trwającej już 150 lat historii rogala i sposobie jego wypieku, według oryginalnej receptury.

Rogale mają więc być – jak mówi legenda – wspomnieniem podkowy, którą zgubił koń św. Marcina a odnalazł – modlący się do świętego z prośbą o pomysł na samarytański uczynek – poznański piekarz Walenty.

W drugim dniu wycieczki zwiedzaliśmy z przewodnikiem kol. Markiem Kaczmarkiem malownicze miasto Kórnik. Miasteczko oferuje nam wiele atrakcji. W budynku w pobliżu Promenady, widnieje tablica informująca o tym, iż urodziła się tu  Wisława Szymborska,  w parku stoi ławeczka jej imienia.

Miejscem, które przyciąga wzrok jest Zamek w Kórniku, swoim wyglądem i charakterem nawiązujący do budowli obronnych.  Piękny zamek  jest zabytkową rezydencją historycznych rodów Górków i Działyńskich.  Otacza go fosa, a dostęp do niego był możliwy jedynie przez most zwodzony. W zamku został zachowany wystrój XIX wieczny. Neogotycki zamek mieści w swych murach muzeum z wieloma unikatowymi eksponatami,  m.in.: meble reprezentujące różne style i epoki, obrazy malarzy polskich i europejskich oraz Bibliotekę Kórnicką PAN.

Zwiedzających  zainteresowała niewątpliwie legenda o białej damie, która nocami przechadza się po parku i zamkowych komnatach, podobnie jak w Pałacu w Trzebiatowie.

Inną atrakcją Kórnika jest Arboretum, największy i najstarszy w Polsce park z bogatymi kolekcjami drzew i krzewów, który zwiedziliśmy tuż przed wyjazdem w drogę powrotną.

Z turystycznym pozdrowieniem – Koło PTTK „Baszta Kaszana”