„To je krótczé, to je dłudże to kaszëbsko stolëca… „

Tak, tak ! Piosenki Kaszëbscze natë uczyliśmy się pod kierunkiem kaszubianki z krwi i kości, naszej kol. przewodniczki  Beaty Jankowskiej. Ona też barwnie opowiadała nam o życiu, zwyczajach i tradycjach kaszubskiej wsi.

Nasze Koło PTTK „Baszta Kaszana” zorganizowało 2 – dniową wycieczkę na Kaszuby w dniach 27-28.01.2018r. Program był bardzo bogaty. Oczywiście panie „buszowały” po półkach w sklepie Fabryki Porcelany w Łubianie. Panowie z kolei „rzucali okiem” na ciekawe okazy w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Natomiast w Kościerskim Browarze przewodnik bardzo ciekawie opowiadał nam o ważeniu piwa. Mogliśmy popróbować różnych gatunków piwa oraz regionalnych dań kaszubskich.

Drugi dzień – to zwiedzanie Szymbarku, a w nim : Dom do góry nogami, najdłuższa deska świata (45m), stałą ekspozycję syberyjską, która dostarczyła bardzo wiele wzruszeń, Centrum Kultury Kaszubskiej – w nim z kolei największy fortepian świata.

Bytów był ostatnim etapem naszej wycieczki. Tam zwiedziliśmy Zamek Krzyżacki z początku XVw. Warto nadmienić , że dyrektorem tego zamku jest Mrzeżynianin – p. Tomasz Siemiński ( dawny Kustosz Pałacu w Trzebiatowie).

Uczestnicy wycieczki byli wspaniali, punktami, uważni i weseli. Za co bardzo dziękujemy !!

Z turystycznym pozdrowieniem

Koło PTTK „Baszta Kaszana „