Ogólnopolski Guide Tour 2017

W dniach 21-23 kwietnia 2017r odbył się z inicjatywy Przewodników Klubu „Baszta Kaszana” z Trzebiatowa, XIV Ogólnopolski Guide Tour.
Przyjechali przewodnicy reprezentujący kluby z całej Polski. Impreza rozpoczęła się w Trzebiatowie w Pałacu.

Uczestników powitali organizatorzy, prezes Oddziału PTTK Międzyzdroje, burmistrz Miasta, Dyrektor TOK-u. Kolega W. Jarząb wygłosił wykład na temat ” Nowe przygody słonicy Hansken” , po którym zainteresowane osoby mogły zwiedzić Pałac.
Następnie wszyscy udaliśmy się na cmentarz. Gdzie złożyliśmy kwiaty na pomniku byłego prezesa Klubu śp. Tadeusza Raka.Pojechaliśmy również do Gosławia, tu miejscowy gospodarz zaprezentował nowy produkt turystyczny – ” Powrót do przeszłości oczami teraźniejszości „. Odwiedziliśmy XVIII kościół, jeden z najstarszych na Pomorzu, który był prawdziwą ucztą dla duszy. Dalej trasą przez Pogorzelicę, Niechorze, Rewal pojechaliśmy do Trzęsacza – gdzie z ogromną uwagą zwiedziliśmy Muzeum na 15. Południku i ruiny kościoła stojące na Klifie. Dzień zakończyliśmy w Pobierowie uroczystą kolacją.
Drugiego dnia kolejne atrakcje! Przejazd do Łukęcina – zwiedzanie kościoła Ojców Paulinów, a stamtąd do Dziwnowa – najlepszej gminy w Polsce w 2016r – na spotkanie z władzami i osobami z promocji, a także na spacer Aleją Sportowców.
Następnie przejazd do Świnoujścia, którego integralną częścią atrakcji turystycznych są położone po sąsiedzku miejscowości Ahlbeck, Heringsdorf, Bansin – dawne cesarskie uzdrowiska. Miano cesarskich uzyskały dzięki licznym odwiedzinom najbardziej znanych cesarzy Niemiec : Wilhelma I, Wilhelma II, Fryderyka III. Bywał tu też cesarz Austro – Węgier Franciszek Józef I, drogę jaka przebywał cesarz z Alhbecku do Bansin, nazwano „cesarską drogą”. Zabudowania miejscowości ciągną się nieprzerwanie wzdłuż morskiego brzegu, w każdej jest wychodzące w morze molo, szerokie białe plaże, a nadmorska promenada pozwala na niekończący się spacer. Wspaniałe, dostojne hotele, pensjonaty, kawiarnie utrzymane w stylu XIX wiecznej architektury kąpieliska dodają uroku i pozwalają zachwycać się luksusowymi willami. W Heringsdorfie odwiedziliśmy muzeum Maksyma Gorhiego – co było dla nas ciekawostką i bardzo  zainteresowało
Kolejny dzień rozpoczął się od przyjazdu do Kamienia Pomorskiego, gdzie po projekcji wizualnej i spotkaniu z kustoszem zwiedziliśmy Muzeum Historii Ziemi Kamińskiej. Nowa placówka z atrakcją jaką jest „Wampir” z Kamienia Pomorskiego. Podczas prac archeologicznych odkryto nietypowy pochówek mężczyzny z przełomu XVI i XVII wieku. Szkielet miał przebitą lewą kość udową oraz fragment cegły pomiędzy szczęka a żuchwą, co pozwoliło stwierdzić, że został uznany za „wampira” i w ten sposób unieszkodliwiony aby nie mógł opuścić grobu. Zwiedziliśmy też jedyny w Polsce wirydarz przykatedralny, katedrę kamieńską. Mogliśmy wysłuchać koncertu na słynnych organach. Uroczysty obiad zakończył Guide Tour.
Pożegnaliśmy naszych kolegów przewodników, którzy zachwyceni atrakcjami turystycznymi Pomorza Zachodniego, postanowili, że wrócą tu kolejny raz, przyjadą też z grupami turystów i im pokazać to co jest ciekawe, zachwyca i jest jedyne w swoim rodzaju – przyroda, zabytki, przyjaźni ludzie.